Projektowanie wnętrz
28
gru

Rola biur projektowania wnętrz we współczesnej aranżacji domów

Dom to miejsce, które powinno odzwierciedlać styl i upodobania swoich lokatorów. Aby jednak nadać mu unikalny klimat, warto zwrócić się o pomoc do specjalistów dziedziny projektowania wnętrz. Z ich pomocą można zaaranżować nie tylko przyjemne miejsce do życia i wypoczynku, ale także prawdziwe dzieła sztuki dekoratorstwa. Do stworzenia funkcjonalnej i stylistycznie dopracowanej przestrzeni potrzeba oka, wiedzy i doświadczenia profesjonalisty. W tym celu wiele osób, które planują remont lub kompleksową aranżację powierzchni mieszkalnej, decyduje się na współpracę z renomowanym biurem projektowym. Gwarantuje ona nie tylko spokój o terminową realizację inwestycji, ale także jej w pełni satysfakcjonujące efekty.

Estetyka i funkcjonalność — priorytet w projektowaniu wnętrz

Aby dom stał się miejscem, do którego mieszkańcy chętnie wracają po ciężkim dniu, powinien posiadać właściwy wystrój oraz wyposażenie. Estetyka mieszkania musi więc iść w parze z jego funkcjonalnością. Stanowi to absolutną podstawę działania każdego profesjonalnego projektu architektonicznego i dekoratorskiego. Współczesna aranżacja wnętrz oscyluje wokół stworzenia wygodnej przestrzeni dla lokatorów, która ponadto określa ich styl i zainteresowania. Przystępując do współpracy z projektantami, należy pamiętać bowiem, że nawet lokum urządzone w zgodzie z najnowszymi trendami nie każdemu przypadnie do gustu. Dlatego niezwykle ważna jest rozmowa mająca na celu dokładne ustalenie wszelkich szczegółów i etapów podejmowanych prac. Projektowanie wnętrz to zwykle niejedyna usługa, jaką proponują profesjonalne biura. W większości przypadków oferta obejmuje także kompleksowy nadzór budowlany nad czynnościami wykonawczymi, a często nawet zorganizowanie ekip, które podejmą się wszelkich usług.

Jakie plusy posiada korzystanie z usług biura projektowego?

Głównym powodem, dla którego klienci decydują się na skorzystanie z usług profesjonalnego biura projektowego, jest chęć jak najefektywniejszego zagospodarowania przestrzeni, jaką dysponują. Często bowiem mierzą się oni z problemem nieustawnego mieszkania o niewielkim metrażu, w którym zapewnienie funkcjonalności lokum graniczy z cudem. Osoby zatrudniane przez biura projektowe to zwykle doświadczeni architekci, inżynierowie oraz dekoratorzy, którzy rozprawią się z zadaniem bez większych problemów — np. poprzez wyburzenie zbędnych ścian działowych lub całkowitą reorganizację przestrzeni. Niewątpliwie jedną z największych zalet współpracy z fachowcami jest fakt, że tylko oni są w stanie ocenić, jakie modyfikacje są możliwe do wykonania. Doskonale wiedzą bowiem, gdzie w mieszkaniu znajdują się określone instalacje czy przyłącza. Właśnie z tego powodu biura projektowe korzystają ze wsparcia architektów, inżynierów i hydraulików. Połączenie sił w tej dziedzinie daje możliwość zaproponowania klientom np. ofert pod klucz, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem na rynku nieruchomości.

Współczesne projektowanie wnętrz — klasyka czy nowoczesność?

Urządzanie mieszkania może stanowić dla jego lokatorów ogromne wyzwanie. Rozwiązaniem, które zaoszczędzi nerwów o projekt oraz jego wykonanie będzie skorzystanie z usług profesjonalistów z biura projektowego. Doświadczeni projektanci wnętrz pomogą spełnić marzenia o idealnym mieszkaniu. Współczesne aranżowanie przestrzeni sprowadza się do wykorzystania kilku dominujących stylów — industrialnego, skandynawskiego oraz loftowego. Dla miłośników wystroju w estetyce z minionych epok polecane są stylizacje vintage/retro, które przywodzą na myśl dawne czasy i zapewniają przytulny nastrój w każdym domu. Nowoczesna aranżacja wnętrz wcale nie musi przekreślać jednak wykorzystania klasycznych i ponadczasowych rozwiązań. Dzięki temu lokum nabierze estetycznej uniwersalności, a kompletowanie mebli nigdy nie przysporzy problemów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby oscylując wokół klasycznych i sprawdzonych rozwiązań, takich jak proste, drewniane elementy wykończeniowe lub meblowe ozdobić nowoczesnymi dodatkami w formie designerskiej kanapy w futurystycznym kształcie. Zdolny projektant będzie w stanie idealnie dobrać proporcje wykorzystanych elementów, by wprowadzić do wnętrz odpowiednią stylistyczną proporcję oraz balans.